Home » News (Page 3)

Category Archives: News

Advertisements

DUNEDIN CHALLENGE MEET RESULTS

DUNEDIN CHALLENGE MEET – CARNEGIE LEISURE CENTRE, DUNFERMLINE – 31ST AUGUST & 1ST SEPTEMBER, 2013

SATURDAY MORNING SESSION

Swimmer

Age Group

Event

Entry Time

Race Time

PB

Charlotte Williamson

8-10

50m Breast

50.51

47.37

– 3.14

Eve Hewitt

8-10

50m Breast

57.82

52.18

– 5.64

Olivia Carter

11-12

50m Breast

53.03

51.05

– 1.98

Adam Young

8-10

50m Back

40.43

41.28

+ 0.85

Max Innes

11-12

50m Back

43.76

41.03

– 2.73

Thomas Farrell

15 & Over

50m Back

30.61

31.03

+ 0.42

Lewis Baillie

11-12

200m Freestyle

2.34.17

2.38.90

+ 4.73

Max Innes

11-12

200m Freestyle

3.09.26

2.50.01

– 19.25

Findlay Baillie

11-12

200m Freestyle

3.11.13

3.05.91

– 5.22

Oliver Carter

13-14

200m Freestyle

2.33.75

2.30.47

– 3.28

Euan Baillie

13-14

200m Freestyle

2.49.12

2.41.06

– 8.06

Olivia Carter

11-12

100m Back

1.35.89

1.32.83

– 3.06

Millie Buchan

11-12

100m Back

1.39.68

1.37.87

– 1.81

Rhiannon Laing

13-14

100m Back

1.25.03

1.20.21

– 4.82

Lewis Baillie

11-12

100m Breast

1.26.27

1.27.43

+ 1.16

Findlay Baillie

11-12

100m Breast

1.41.16

1.39.85

– 1.31

Max Innes

11-12

100m Breast

1.44.63

1.35.64

– 8.99

Euan Baillie

13-14

100m Breast

1.31.96

1.30.14

– 1.82

Oliver Carter

13-14

100m Breast

1.42.72

1.35.51

– 7.21

Charlotte Williamson

8-10

100m IM

1.51.61

1.38.65

– 12.96

Olivia Carter

11-12

100m IM

1.35.63

1.33.43

– 2.20

Rhiannon Laing

13-14

100m IM

1.23.59

1.22.81

– 0.78

SATURDAY AFTERNOON SESSION

Swimmer

Age Group

Event

Entry Time

Race Time

Findlay Baillie

11-12

50m Breast

44.72

47.13

+ 2.41

Max Innes

11-12

50m Breast

46.81

43.41

– 3.40

Charlotte Williamson

8-10

50m Back

45.40

42.33

– 3.07

Eve Hewitt

8-10

50m Back

50.62

47.85

– 2.77

Olivia Carter

11-12

50m Back

46.92

41.60

– 5.32

Millie Buchan

11-12

50m Back

47.77

44.49

– 3.28

Catriona Cleary

13-14

200m Freestyle

2.44.78

2.43.36

– 1.42

Adam Young

8-10

100m Back

1.28.94

1.30.83

+ 1.89

Lewis Baillie

11-12

100m Back

1.24.63

1.22.51

– 2.12

Max Innes

11-12

100m Back

1.33.82

DQ

DQ

Oliver Carter

13-14

100m Back

1.24.21

1.19.07

– 5.14

Olivia Carter

11-12

100m Breast

1.54.13

1.51.91

– 2.22

Rhiannon Laing

13-14

100m Breast

1.37.18

1.33.50

– 3.68

Kirstin Bousie

13-14

100m Breast

1.40.34

1.35.38

– 4.96

Adam Young

8-10

100m IM

1.30.49

1.33.23

+ 2.74

Max Innes

11-12

100m IM

1.33.68

1.31.16

– 2.52

Findlay Baillie

11-12

100m IM

1.35.60

1.32.56

– 3.04

Euan Baillie

13-14

100m IM

1.19.95

1.18.95

– 1.00

Oliver Carter

13-14

100m IM

1.26.78

1.23.50

– 3.28

SUNDAY MORNING SESSION

Swimmer

Age Group

Event

Entry Time

Race Time

PB

Eve Hewitt

8-10

50m Freestyle

43.15

40.16

– 2.99

Emily Baxter

8-10

50m Freestyle

44.31

39.40

– 4.91

Corrie Hay

11-12

50m Freestyle

37.29

35.75

– 1.54

Millie Buchan

11-12

50m Freestyle

39.62

37.23

– 2.39

Abby Hay

13-14

50m Freestyle

35.03

32.37

– 2.66

Adam Young

8-10

50m Butterfly

40.88

43.70

+ 2.82

Lewis Baillie

11-12

50m Butterfly

37.12

39.01

+ 1.89

Corrie Hay

11-12

200m Breast

4.02.81

3.39.20

– 23.61

Kirstin Bousie

13-14

200m Breast

3.40.78

3.28.16

– 12.62

Murdo Denholm

11-12

200m Back

3.18.17

3.11.35

– 6.82

Findlay Baillie

11-12

200m Back

3.22.75

DQ

DQ

Oliver Carter

13-14

200m Back

2.48.26

2.46.13

– 2.13

Emily Baxter

8-10

100m Freestyle

1.46.34

1.31.88

– 14.46

Corrie Hay

11-12

100m Freestyle

1.29.27

1.23.82

– 5.45

Millie Buchan

11-12

100m Freestyle

1.32.65

1.27.04

– 5.61

Rhiannon Laing

13-14

100m Freestyle

1.11.46

1.15.54

+ 4.08

Abby Hay

13-14

100m Freestyle

1.12.30

1.10.05

– 2.25

Catriona Cleary

13-14

100m Freestyle

1.21.09

1.17.25

– 3.84

Kirstin Bousie

13-14

100m Freestyle

1.21.51

1.20.75

– 0.76

Euan Baillie

13-14

100m Butterfly

1.19.21

1.14.84

– 4.37

Oliver Carter

13-14

100m Butterfly

1.28.01

1.22.39

– 5.62

Abby Hay

13-14

200m IM

2.55.79

2.49.22

– 6.57

SUNDAY AFTERNOON SESSION

Swimmer

Age Group

Event

Entry Time

Race Time

PB

Adam Young

8-10

50m Freestyle

34.01

35.13

+ 1.12

Murdo Denholm

11-12

50m Freestyle

37.65

37.18

– 0.47

Oliver Carter

13-14

50m Freestyle

32.26

32.12

– 0.14

Emily Baxter

8-10

50m Butterfly

49.16

45.77

– 3.39

Louise Moncrieff

11-12

50m Butterfly

45.65

46.62

+ 0.97

Rhiannon Laing

13-14

50m Butterfly

37.60

40.24

+ 2.64

Catriona Cleary

13-14

50m Butterfly

42.18

40.26

– 1.92

Lewis Baillie

11-12

200m Breast

3.04.18

3.04.83

+ 0.65

Findlay Baillie

11-12

200m Breast

3.30.60

3.40.99

+ 10.33

Catriona Cleary

13-14

200m Back

3.05.40

3.07.47

+ 2.07

Lindsay Moncrieff

13-14

200m Back

3.13.87

DQ

DQ

Adam Young

8-10

100m Freestyle

1.14.52

1.21.66

+ 7.14

Lewis Baillie

11-12

100m Freestyle

1.12.45

1.13.01

+ 0.56

Oliver Carter

13-14

100m Freestyle

1.10.93

1.09.87

– 1.06

Euan Baillie

13-14

100m Freestyle

1.12.36

1.11.97

– 0.39

Emily Baxter

8-10

100m Butterfly

1.57.98

1.54.64

– 3.34

Murdo Denholm

11-12

200m IM

3.26.70

3.15.95

– 10.75

Oliver Carter

13-14

200m IM

3.06.15

2.52.44

– 13.71

A fantastic weekend of swimming saw a total of nine medals secured and personal best swims in 60 out of 81 swims. This was the first competition of the new season and I was hopeful that swimmers would compete close to their PB’s but did not expect such a high level of achievement across the board. 10-yr-old Adam Young, whilst not on top form at the weekend, reminded us that he is one of the top swimmers in his age group winning a cracking 5 medals and also landing a cash prize too!! Thomas Farrell picked up the Gold medal in the 50m Backstroke on day one, with Adam collecting Gold in the same event and Gold in the 100m too. Bronze in the 100m IM was to follow for Adam, and then on Sunday he picked up two silvers in his final events the 50m Free and 50m Fly.

13-yr-old Ollie Carter was on stupendous form swimming an unbelievable nine out of nine personal best times and winning Bronze medals in the 100m Free and 200m IM. Club Captain Euan Baillie was also ‘in the groove’ at the weekend swimming PB’s in all five races and winning a Silver medal in the 100m Fly. Abby and Corrie Hay swam extremely well on Sunday morning picking up personal bests in all their swims too. Millie Buchan, who came along on Sunday morning even though she was second reserve for her swims was given places in the Freestyle and went on to set two more PB’s to add to the two secured on Saturday in the Backstroke. Murdo Denholm, who is set to join the Fife Development Squad, achieved three lifetime best swims on Sunday, putting in a strong swim in his 200m IM in particular.

13-yr-old Kirstin Bousie had her recent focus at training pay off as she competed in three races over the weekend setting lifetime bests in each. Her 100m Breaststroke was a particularly excellent swim and qualifies her for the forthcoming East District Age Group events this season.

9-yr-old Charlotte Williamson, fresh from her recent move to the Gold Squad, put in three excellent swims finishing in 4th, 5th and 6th places in her three races in the 8-10yr-old girls category. Similarly, Eve Hewitt too swam extremely well in each of her events with a massive smile on display after she set each of her new personal bests. Max Innes proved himself to be a fine Breaststroke swimmer setting excellent new times in each of his races. Turn judges captured three of our swimmers on the Backstroke turning too early at the wall and gliding in, leading to their disqualification, so lots of practice on Backstroke turns can be expected over the coming sessions.

Overall, I was delighted by the attitude and discipline of our swimmers. Their underwater work during starts was often the best in each of the heats and gave them an advantage over their competitors.

Our next meet is on Sunday 8th September when we gather for the Fife Leagues at the new Michael Woods Centre in Glenrothes.

My thanks to Karen Baillie for her usual top-class team management and to Duncan Hewitt, Bab’s Carter and Wendy Hay for their coaching support poolside.

See full race results at www.swimscotland.co.uk/meets13/dunedin2013/index.htm

Mark Laing

Lead Coach, Cupar and District Swimming Club

DunedinChallenge2013

Advertisements

Commitee members updated

Here they are https://cuparswimming.com/about/swimming-club-commitee/

Training Resumes

Remember Training is now back on! Times etc here https://cuparswimming.com/about/training-squads/

Get in touch if you have any questions as regards when you think you are meant to be training etc.

August News Letter

You can find the August News Letter here >>>> August Newsletter 2013

News Letter

Dear Parent,

We are writing to you to ask for your assistance in the day to day running of our swimming club.  We are all volunteers and are currently well supported by both coaches and poolside helpers in delivering swimming tuition to our swimmers.

However, we have a number of positions that require to be filled within the committee to allow us to support and develop the running of CADSC.  Without your support we will, in all honesty, struggle to continue to move the club forward.  Existing committee members have taken multi-tasking to a new level, with numerous individuals filling several roles.

Please take the time to consider the vacant positions described below and decide which one would suit you best.  Even if you do not wish to undertake a specific role, your help as a general member will none the less be very welcome.

The following positions require volunteers:

  • Secretary
  • Vice President
  • Kit Coordinator
  • Club Table Workers
  • Deputy Child Protection Officer
  • Social team members
  • General Members
  • Trophy Coordinator

Please contact us through the club email with how you can support your child’s club on swimmingcadsc at gmail.com.

For your information, the members of the current committee and roles are listed below.

The following positions are filled:

  • President – Cath Carter
  • Treasurer – Aileen Bousie
  • Child Protection Officer – Callum MacLeod
  • Deputy Child Protection Officer – Anita Lo
  • Membership Secretary – Mark McQuilton
  • Minute Secretary – Louise Henderson
  • Entries Secretary – Karen Baillie
  • Internal Gala Convenor – Catriona Mccrone
  • Social Convenor – Natalie Young
  • Technical Official – Eric Young
  • General Member – Lesley Reynolds
  •                                – Dod Bousie

Updated information on the About page

We are updating the information you find on the about page to include information on all the coaches and coaching teams. This will eventually include images of the coaches as well.

It does currently have information about when the Teams training sessions are.

Have a look:

https://cuparswimming.com/about/

Thanks

Club Captains

Hi Everyone,

Following the swimmers votes last night, we now have Euan Baillie (20 votes) as Boy’s Captain and Katie Gill (22 votes) as Girl’s Captain for next season, supported by Vice-Captain Ben Levy (13 votes). Congratulations to all three on their selection.

Mark Laing

Lead Coach – Cupar and District Swimming Club